Potrebujete vytvoriť stropný otvor? Neviete ako začať s osadzovaním podkrovných schodov? Rozmýšľate kde začať s upravovaním rebríka? Tento názorný sprievodca Vám poradí s celým procesom a pomocou ilustratívnych schém Vás uvedie na správnu cestu. Pripravte náradie, ideme na to!
Zárukou pohodlného užívania podkrovných schodov je okrem správneho výberu aj starostlivá inštalácia. Aj keď sa u rôznych modelov môžu podrobnosti montáže líšiť, základná schéma zostáva rovnaká. Poďme si spoločne uviesť, ako vytvoriť alebo prispôsobiť stropný otvor a ako do neho osadiť podkrovné schody buď klasickým postupom, alebo s pomocou montážnych uholníkov. V závere si dáme návod na rektifikáciu dĺžky rebríka.
Pokiaľ sa chystáte zaobstarať podkrovnými schodmi existujúci otvor, ktorý nebude potrebné upraviť, gratulujeme. Na vysvetlenie ale predpokladajme, že buď žiadny podkrovný otvor nemáte, alebo áno, ale nevhodné veľkosti. Samozrejme záleží aj na stavebnom materiáli: inak budete postupovať v prípade, že máte stropnú konštrukciu z drevených trámov a inak ak je zo železobetónu, alebo kovu. Najčastejšie sa však stretnete s drevenou konštrukciou, ktorej sa teda budeme venovať.
Pri určovaní vhodného umiestnenia otvoru najprv uviažte, kde ho približne chcete a či je pod vybranou lokáciou dostatok priestoru. Uistite sa, že cez zvolené miesto neprechádzajú elektrické káble či rozvody vody, kúrenia alebo plynu. Výhodou bude, pokiaľ už viete rozmery skrine podkrovných schodov. Určite si orientačnú polohu stredu a prevŕtajte ním menšiu skrutku. Pri pohľade z pôdy potom zhodnotíte, či je vybrané miesto vhodnou voľbou. Vhodnou voľbou je myslené umiestnenie, v ktorom bude potrebné pri vytváraní otvoru prerezávať čo najmenší počet stropných trámov, ale aj také, ktoré má nad sebou dostatok priestoru na vyliezanie. Aby nedošlo k prepadnutiu stropu, je potrebná opatrnosť pri rezaní trámov. Všeobecne by nemalo hroziť nebezpečenstvo pri rezaní až dvoch z nich, ak si ale žiada vaše umiestnenie viacerých zásahov do stropnej konštrukcie, je nutnosťou poradiť sa s odborníkom. Za každý prerušený trám by sme mali, na udržanie statiky, doplniť dvojnásobný počet. Čo to znamená čoskoro pochopíte.
Keď si prenesiete zákres Vášho pôdneho otvoru na strop, priečne prepojte trámy, ktoré sa chystáte prerezať, so susednými pomocou drevenej dosky a riadne zoskrutkujte veľkými skrutkami. Umiestnite ich zhruba 40 až 50 cm od plánovaného otvoru, zaistí dočasnú stabilitu pri odrezávaní. Teraz si možno zvoliť, či ako prvý vytvoríte otvor do sadrokartónu (či iného stropného materiálu), alebo prerežete trámy. My budeme postupovať od trámov a to tak, že si zakreslíme miesto rezu na dve hrúbky stropných trámov od otvoru. Do odrezaných koncov si predvŕtame diery pre dlhé skrutky a po každej strane osadíme dvojicu dosiek s rovnakou hrúbkou a výškou ako sú trámy. Priskrutkujeme ich aj z vonkajšej strany minimálně dvoma skrutkami do každého cez susediace trámy (viď nákres). V jednom z rohov zamýšľaného otvoru si vyvŕtame dostatočne veľkú dieru pre pílku, ktorú použijeme na vyrezanie stropu podľa predrysovaných línií.
Tento typ postupu je vhodný, ak máte k dispozícii pomocníka. Rozbaľte svoje podkrovné schody, vyberte ovládací hák a ďalšie prípadné príslušenstvo a vyneste do podkrovných priestorov. U niektorých schodov je možné rebrík pred inštaláciou oddeliť, pokiaľ to tak pri Vašom modeli je, urobte tak pred osadzovaním. Na obe dve kratšie strany otvoru pripevnite zo spodnej strany dočasné laty, ktoré udržia schodovú skriňu pred ukotvením. Aby vytvorili dostatočnú oporu musí presahovať hranu otvoru tak, aby podopierali skriňu, ale nezaviazali otváranie veka. Pred vŕtaním premerajte a porovnajte uhlopriečky, aby ste sa uistili, že nedošlo k skoseniu rámu. Skrutky skrutkujeme podľa návodu v konkrétnych miestach, vždy však medzi skriňu a trám vklineme vložky z drevených dosiek, cez ktoré vedieme skrutky. Teraz môžete odskrutkovať pomocné laty a v prípade že ste odrobili rebrík, ho prirobiť naspäť podľa manuálu. Škáru medzi skriňou a stropnú konštrukciu utesníme pomocou montážnej peny, prípadne vložíme izolačnú lemovku. Zo spodnej pohľadovej strany nainštalujeme krycie lišty. Ak je potrebné zakrátiť rebrík, v poslednej kapitole si povieme, ako na to.
Dômyselnou vychytávkou posledných rokov sú montážne uholníky, vďaka ktorým je možné pomerne jednoducho osadiť podkrovné schody do stropnej konštrukcie i svojpomoci. Po rozbalení a odložení príslušenstva preneste schody na pôdu, kde na každý z rohov priskrutkujete nárožník s otvorom na maticu. Do nej z vrchu naskrutkujete priloženú závitovú tyč. Perforované kovové profily nasadíte na tyč a zaistíte ďalšou maticou. Akonáhle budete mať pripravený každý z rohov, vložíte skriňu do otvoru a zavesíte na kovové profily, ktoré prepažia 90° uhol medzi trámami. Pomocou doťahovania a povoľovania matíc následne zarovnáte skriňu so stropnou konštrukciou, vkliníte drevené vložky a priskrutkujete skrutky. Po pripevnení skrine odskrutkujete oceľové profily, závitovú tyč a odrobíte matice. Ako pri klasickej inštalácii zatesníte škáru, potenciálne ju zaizolujete, a škáry zospodu zamaskujete krycími lištami.
Aj napriek tomu, že svoje podkrovné schody budete vyberať s ohľadom na svetlú výšku miestnosti, nad ktorou ich osadíte, v praxi je bežné, že rebrík nebude dokonale lícovať a budete ho musieť rektifikovať, čiže zakrátiť. Pri sťahovacích schodoch i niektorých modeloch skladacieho typu stačí jednoducho odskrutkovať a odrobiť prebytočné segmenty. Avšak u väčšiny skladacích rebríkov bude krátenie vyžadovať pílku, či uhlovú brúsku podľa toho, či pôjde o drevo alebo kov.
Teraz, keď máte osadenú schodovú skriňu, otvorte veko a rozložíte rebrík. Spodnú časť podohnete a podložíte stolíkom alebo stoličkou. Zmeriate potrebnú dĺžku od konca lícujúcich horných sekcií k zemi. Z dôvodu možných nerovností podlahy overte, že na oboch stranách rebríka potrebujete rovnakú, prípadne odlišnú hodnotu. Dané rozmery potom preneste čo možno najpresnejšie na podloženú časť a zrežte v pravom uhle. Na zakrátené konce nasadíte a priskrutkujete pätky, ktoré buď sú súčasťou balenia, alebo ich je možné prikúpiť samostatne.
Týmto sú Vaše podkrovné schody pripravené na užívanie a my Vám prajeme, aby ste s nimi boli čo najviac spokojní. Aj keď sme v tomto článku spomenuli všetky dôležité kroky, pamätajte, že pri konkrétnych modeloch sa môžu správne postupy v detailoch líšiť, preto vždy nasledujte daný montážny manuál. V našom rozsiahlom katalógu nájdete okrem samotných schodov a príslušenstva aj potrebné náradie, prípadne ochranné zábradlie nad stropný prielez či horné kryty na zvýšenie estetických, praktických a termoizolačných vlastností. Fantázii sa medze nekladú, preto neváhajte prispôsobiť svoj projekt akýmkoľvek špecifickým nárokom.
Hľadáte príslušenstvo k tovaru vo vašom košíku?
Je vám k dispozícii v tejto ponuke.
Diskusia
Ty úhelníky jsou na jedno použití?
Dobrý den,
vzhledem k tomu, že nárožníky na skříni zůstávají, resp. bylo by nesmírně náročné je v omezeném prostoru oddělat, tak ano. Závitovou tyč a kovové profily s maticemi můžete využít na další kutilství.
Prosímvás, můžu použít na seříznutý žebřík patky který už tam byly? Zdá se mi, že jo, ale nechci udělat chybu
Dobrý den,
ano, u většiny schodů to můžete udělat.