Skladacie, sťahovacie, alebo výsuvné? Ako súvisia podkrovné schody s tepelnou izoláciou? Pri výbere vyvstanú mnohé otázky, avšak nie je potrebné sa ničoho báť. Po prečítaní nášho článku už budete mať jasno, čo jednotlivé termíny znamenajú aj ako ich zohľadniť, aby ste zvolili tie najlepšie pre váš projekt.
V zapeklitej spleti parametrov, typov, výrobcov a materiálov sa môže javiť výber podkrovných schodov ako zložitá záležitosť. Každú zložitosť je ale možné rozobrať na malé časti, ktoré už zvládneme jednoducho rozlúsknuť. V našom prípade postačí si najprv zodpovedať otázku „Kam budem pôdne schody umiestňovať?“ a následne „Ktorý typ je pre mňa najvhodnejší?“.
Konkrétne miesto osadenia nám z veľkej časti napovie, z ktorých schodov vyberať. Najprv si zmerajte svetlú výšku miestnosti, teda vzdialenosť od podlahy k stropu, ktorá je smerodajná na to, aby rebrík spoľahlivo dosiahol až k zemi. Jednotlivé modely sa väčšinou vyrábajú pre viac výškových variant, a to od 255 do 335 cm. Môže sa však stať, že presnú hodnotu nenájdete. V tom prípade zvolíte väčšiu verziu a rebrík rektifikujete, teda upravíte jeho dĺžku. Ako na to si uvedieme pri konkrétnych typoch.
Ďalšou veličinou, ktorá zaručí správny výber, je rozmer podkrovného otvoru. Najideálnejší postup by bol najprv zaobstarať požadovane priestranné schody a potom až vyrezať stropnú konštrukciu, ale nezriedka potrebujeme osadiť už existujúci prestup. Či už tak alebo onak, riadime sa pravidlom, že otvor má byť približne o 2 cm väčší ako sú rozmery schodovej skrine. Pri konkrétnych produktoch v rozmerových tabuľkách nájdete oba parametre. Na trhu sú najčastejšie dostupné v niekoľkých štandardných veľkostiach, ale naši špecializovaní dodávatelia ponúkajú u rady modelov aj možnosť vyrobenia atypu.
Teraz sa zamyslíme nad tým, či potrebujete, aby Vaše podkrovné schody mali aj termoizolačné vlastnosti. Veľa modelov v našom katalógu má silnú vrstvu izolácie a až niekoľkonásobné tesnenie. O tom koľko tepla prepážka prepustí, vypovedá súčiniteľ prestupu tepla s jednotkou W/m2K. Nízke hodnoty od 0,36 do 0,7 majú produkty s dobrou izoláciou, nad týmto rozmedzím už úniky tepla očakávajme. Vynikajúcu termoizoláciu ale požadujte najmä pokiaľ máte dostatočne zateplenú aj stropnú konštrukciu, teda hlavne pri domoch nízkoenergetických a pasívnych, či pri novostavbách. Pri garážach a nenáročných stavbách bez zaizolovanej nadstropnej časti a strechy ide o zanedbateľnú veličinu a opačne pokiaľ je ako Vaša strecha, tak nadstropná časť dostatočne zateplená, postačí voliť varianty so súčiniteľom prestupu tepla okolo 0,7 W/m2K.
Keď ste si určili požadované rozmery aj hodnotu potrebnej termoizolácie, môžete na našom e-shope pomocou filtrov a posuvníkov utriebiť ponuku tak, aby sa zobrazili len tie najvhodnejšie varianty. Cieľová páska je na dohľad, stačí už len zvážiť, ktorý z druhov najlepšie uspokojí vaše potreby.
V súčasnosti máte na výber z troch typov rozkladacích mechanizmov. Skladacie schody majú rebrík zložený z troch alebo štyroch častí, ktoré sú prepojené pántami. Otvárajú sa podobne ako turistická mapa a vďaka robustnej konštrukcii sú skvelou voľbou, pokiaľ na povalu plánujete chodiť niekoľkokrát mesačne, alebo párkrát za rok za účelom ukladania vecí, alebo napríklad čistenia komína. Či už by ste sa rozhodli pre drevený, alebo kovový rebrík, vždy ho možno zakrátiť pomocou pílky alebo uhlovej brúsky. Pred zaobstaraním tohto typu sa uistite, že máte pod prielezom dostatok miesta na samotné rozkladanie a tiež počítajte s tým, že rebrík niečo váži, a preto by sa s ním niektorým deťom alebo seniorom mohlo pracnejšie manipulovať.
Jednoduchšiu ovládateľnosť majú vďaka nožnicovo prepojeným segmentom schody sťahovacie. Jedným pohybom ich možno roztiahnuť ako harmoniku a dĺžku rebríka môžete upraviť odskrutkovaním jednotlivých častí. Z týchto dôvodov sú vhodné aj na časté užívanie takmer kýmkoľvek. Spravidla sú vyrábané z lisovaných kovových častí, čo na jednej strane zaručuje ich pevnosť a kvalitu, na tú druhú sa kvôli vysokej tepelnej vodivosti kovu môže na povrchu zrážať vzdušná vlhkosť a najmä v zime budú pomerne chladiť.
Tretím typom sú výsuvné podkrovné schody, ktorých rebrík sa rýchlo a jednoducho zosúva v jednom kuse priamo pod otvor, vďaka čomu sú vhodné aj do obmedzených priestorových dispozícií. Aj časté a pravidelné užívanie nebude robiť problémy, za to si však kladú nároky na dostatok miesta nad samotným prielezom, kde je časť rebríka uložená.
Rovnako ako pri rebríkoch, aj pri schodových skriniach máme na výber z niekoľkých možností. Pri základných modeloch sú rámy vyrobené z cenovo dostupných OSB dosiek, najväčšie zastúpenie majú však smrekové a borovicové rámy, prípadne kovové varianty. Každý z nich spĺňa požiadavky na dostatočnú pevnosť, avšak oproti OSB doskám nepôsobia drevené verzie tak stroho a v prípade kovu Vás môže zase potešiť ľahká umývateľnosť aj v širšom časovom hľadisku dlhšia životnosť. Podkrovné schody sú štandardne opatrené spodným vekom, ktorého hrúbka sa odvíja od množstva izolácie, prípadne protipožiarnej ochrany, a opäť sa dajú kúpiť buď v drevenom, alebo plechom opláštenom prevedení. Pohľadové časti drevených viek sú väčšinou potiahnuté dyhami v jednotných farbách. Schodovú skriňu môžete podľa potreby dovybaviť horným krytom, alebo prídavným stupňom, ktorý uľahčí prechod z rebríka na pôdu. Na zamaskovanie škár medzi pôdnymi schodmi a stropnou konštrukciou slúžia krycie lišty, ktoré sú pri plne vybavených modeloch súčasťou balenia, ale bez problémov ich zoženiete aj samostatne.
Otázku materiálu už sme čiastočne naťukli, ale na doplnenie je dobré si pamätať, že drevené schody sa všeobecne hodia skôr do obytných priestorov, pohodlne po nich môžete behať aj na boso a ani v zime nebudú chladiť. Kovové verzie sú najčastejšie z ocele alebo hliníka, pričom hliník môže byť až trikrát ľahší. Sú ľahko umývateľné a hodí sa tak aj do technických miestností alebo garáží. K dostaniu sú aj kombinované verzie, ktoré spájajú odolnosť kovového rámu a príjemných drevených nášľapov.
Posledným kritériom, ktorý môžete zvažovať je protipožiarna ochrana. Podkrovné schody s touto vlastnosťou majú podľa normy EN13501-2 odolnosť voči požiaru uvádzanú v minútach. Základné protipožiarne schody zvládnu ohňu vzdorovať 45 min, lepšiu hodinu a niektoré aj dve. Sú vyžadované spravidla pri priemyselných a komerčných budovách, v garážach, technických miestnostiach, novostavbách a všade tam, kde sú podmienkou kolaudácie. Či ich pre konkrétny prípad potrebujete, Vám ozrejmí projektant alebo lokálny hasičský zbor.
Určili ste si, čo od Vašich podkrovných schodov vyžaduje priestor, do ktorého sa ich chystáte osadiť, a už viete, ktoré typy existujú a čo Vám ponúkajú. Nezabudnite, že výber Vám veľmi uľahčí používanie našich filtrov a filtrovacích posuvníkov. Pokiaľ cítite potrebu lepšie preniknúť do témy termoizolácie, prečítajte si náš podrobný článok Prečo nepodceniť súčiniteľ prestupu tepla?, inak hurá do ponuky podkrovných schodov, kde tie ideálne určite nájdete.
Odborné zdroje
Hľadáte príslušenstvo k tovaru vo vašom košíku?
Je vám k dispozícii v tejto ponuke.
Diskusia
Jaké bych si měla zvolit schody na půdu? Pokud vím, tak existují 3 typy (skládací, výsuvné a stahovací).
Dobrý den, existuje ještě další typ v podobě stěnových, které jak už název napovídá, slouží pro zabudování do boční stěny. Obecně se dá říct, že skládací slouží pro občasné používání. Pokud budete schody využívat frekventovaně, zvolte si stahovací. Pro omezené prostory jsou zase vhodné výsuvné. Každopádně Vám ještě doporučujeme si přečíst celý článek, ve kterém máte veškeré specifikace dopodrobna vysvětlené.
Má cenu si pořizovat ke schodům krycí lišty a montážní úhelníky?
Dobrý den, pokud se chystáte na montáž svépomocí, tak vám pořízení úhelníků doporučujeme. Krycí lišty slouží pouze jako estetický prvek, takže u těch záleží spíše na Vašich preferencích.
Dobrý den, chtěli bysme si pořídit schody na půdu, ale obávám se docela montáže. Jsou k tomu potřeba profíci nebo to budu schopný nějak sesmolit sám?
Dobrý den, půdní schody nevyžadují odbornou montáž a zvládnout by ji měl každý průměrně zdatný kutil. Obávat se jí teda rozhodně nemusíte.
Prosim jak velky otvor mame zvolit pro pudni schody?
Dobrý den, nejčastější a nejpohodlnější jsou o rozměrech 120 x 60, 120 x 70, 130 x 70 a 140 x 70 cm. Doporučujeme ale nejdříve zvolit schody a až pak řešit otvor, jelikož by vám předem vytvořený otvor nemusel sedět s rozměrem rámu.
Máme Fakro skládací víc jak sedm let a jsou v pohodě, bez problémů.
Děkujeme Vám za referenci, tak ať slouží ještě spoustu dalších let ;)